W obecnych czasach kluczem do sukcesu jest koncepcja Long Life Learning, czyli uczenie się przez całe życie. Rozwój techniki i nauki, potrzeba doskonalenia zawodowego, a także dostosowywanie się do prezmian ekonomicznych uświadomiły nam, że edukacja jest procesem ciągłym.
Kształcenie dorosłych to:
- kształcenie praktyczne,
- rozwój umiejętności,
- wzbogacenie wiedzy,
- doskonalenie zawodowe
- nabywanie nowych kwalifikacji zawodowych.
Rozpoczęcie pracy zawodowej jest najczęściej poprzedzone przygotowaniem się do zawodu. Praca wymaga od człowieka opanowania konkretnych umiejętności, nawyków, cech osobowościowych oraz wiedzy. Wspomaganie zawodowej działalności ciągłym zdobywaniem wiedzy i nowych umiejętności pozwala być wykwalifikowanym i kompetentnym pracownikiem, a także stwarza podstawy do osiągania sukcesów.
Cele edukacji dorosłych:
- podniesienie atrakcyjności na rynku pracy,
- rozwój osobisty,
- wzrost wiedzy i kompetencji,
- dostosowanie się do rozwoju zawodowego.
Korzyści wynikające z kształcenia można rozpatrywać w dwóch kategoriach- dla osoby i dla firmy, dla której pracuje. Osoby, które cechują się chęcią do nauki oraz poszerzania wiedzy, potrafią lepiej rozumieć otaczającą ich rzeczywistość oraz dostosowywać się do zachodzących zmian w ich pracy. Ważną korzyścią jest podniesienie własnej wartości na rynku pracy. Dotyczy to osób poszukujących zatrudnienia oraz dla oczekujących awansu w aktualnym miejscu pracy.
Dostępnych jest wiele form zdobywania wiedzy. Organizowane są stacjonarne kursy, szkolenia oraz studia zaoczne, ale dzięki rozwojowi technologii mamy możliwość uczestnictwa w szkoleniach online, dzięki którym łatwiej nam będzie pogodzić rozwój osobisty z codziennymi obowiązkami. Współcześnie odrzucone zostało ujęcie kształcenia jako instrument służący wyłącznie przygotowaniu człowieka do określonego zawodu. Edukacja potrzebna jest do przygotowania go do życia w zmiennej cywilizacji i dalszego kształcenia. Obecnie dominują następujące formy kształcenia dorosłych:
- formy szkolne: policealne studia zawodowe, szkoły wyższe, studia podyplomowe i specjalistyczne.
- formy pozaszkolne: uniwersytety trzeciego wieku, studia oświatowe, kursy zawodowe i problemowe, szkolenia, spotkania autorskie, spotkania hobbystyczne.
„Droga wiedzy stoi otworem przed wszystkimi ludźmi, przed każdym zwykłym człowiekiem” (Paulo Coelho, Pielgrzym)