Pierwsze zapiski na temat Polanicy sięgają XVI wieku. Wtedy też pojawiły się wzmianki na temat leczniczych źródeł tutejszej wodu. Podawano je  na wielu biesiadach i weselach. 

Pod koniec XVI stulecia Polanica staje się własnością Jezuitów, którzy budują tut swój dom i użytkują polanickie źródła. Przełomową datą dla uzdrowiska był rok 1828, kiedy to Józef Gromls kupił miasto i podjął się badania składu wód. Wybudował on drewniane łazienki i założył małą pijalnię wód. Ówcześnie najbardziej znanym źródłem było “Źródło Józef”.  W 1873 roku uzdrowisko przejął wrocławski przemysłowiec- Hoffman. Od tego czasu stale wzrastała liczba kuracjuszy, którym zalecało się kilkutygodniowe kuracje wodą ze źródła i kąpiele mineralne. 

Źródło: polska.org

Po dziś dzień sanatoria polanickie są popularne, a kuracjusze poprawiają swój stan zdrowia w malowniczym mieście położonym w dolinie rzeki Bystrzycy. W samym sercu tej miejscowości stoi zabytkowy budynek “Willa pod Bukami” wybudowany w 1912 r. jako willa “San- Remo” z pokojami do wynajęcia. W latach 1919-1935 budynek należał do Paula Mattinga, emerytowanego nadburmistrza Wrocławia prowadzącego kancelarię adwokacką. Od roku 1938 willę zamieszkiwał Gerhard Scholz, ostatni pastor polanickiej parafii ewangelickiej. Po II wojnie światowej w willi mieszkał pierwszy polski burmistrz Polanicy-Zdroju – Kazimierz Dąbrowski. W latach 2001- 2015 zorganizowany tu został Dom Księży Emerytów Diecezji Świdnickiej im. Jana Pawła II prowadzony przez Zgromadzenie sióstr św. Józefa Prowincja Wrocławska p.w. Maryi Matki Kościoła. Siostry św. Józefa sprawowały tutaj posługę jako wotum wdzięczności za dar beatyfikacji ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Następnie stworzono tu Dom Miłosierdzia – ośrodek formacyjno-wypoczynkowy diecezji świdnickiej. Dziś znajduje się tu Sudecki Uniwersytet Ludowy powstały z inicjatywy Diecezji Świdnickiej, który jest przestrzenią do aktywnego rozwoju, poszerzania swoich kompetencji i zainteresowań. W ofercie Sudeckiego Uniwersytetu Ludowego znajdują się kursy, szkolenia i seminaria o szerokich gałęziach tematycznych. Zabytkowa willa w uzdrowiskowej miejscowości jest doskonałym ośrodkiem edukacyjnym umożliwiający rozwój osobisty i zawodowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *